PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33205}

Śmierć na Nilu

Death on the Nile
7,4 7 172
oceny
7,4 10 1 7172
6,8 5
ocen krytyków
Śmierć na Nilu
powrót do forum filmu Śmierć na Nilu

O ile nie oglądałam filmu, o tyle książka ogromnie mi się podobała, czysty geniusz. Ogólnie
mówiąc cała twórczość Agathy Christie to istny majstersztyk. Rzeczywiście była wybitną
pisarką i królową kryminału. Czytając jej książki nigdy do końca nie jest się pewnym
zakończenia, które najczęściej naprawdę zaskakuje. I to właśnie jest magia jej literatury.
A film muszę obowiązkowo zobaczyć... którą wersję polecacie?

zaMUSEowana

Widziałam tylko tę z Peterem Ustinovem i była znakomita, godna polecenia. Co do twórczości Agathy Christie, lubię sobie poczytać od czasu do czasu, bo Herkules Poirot, eleganckie panny i kawalerowie, zamieszani w zbrodnie i cała ta urocza otoczka lat 20 i 30 zdecydowanie poprawiają mi nastrój. Ot, lekka, niezobowiązująca lektura. Muszę też przyznać, że podziwiam geniusz pisarki, zdolnej tworzyć tak zawikłane i na wskroś logiczne historie kryminalne. Lecz o ile fabuła zachwyca, o tyle styl czy kreacje postaci kuleją. Dialogi mogą czasem drażnić, są takie melodramatyczne i wymuszone... Spotykam się z argumentami, że "tak już wtedy było", ale jakoś one do mnie nie trafiają. Bohaterowie niezbyt psychologicznie pogłębieni. Nie można jednak tego wymagać od powieści czysto rozrywkowych. I jako rozrywka twórczość Christie jest nieoceniona. Nie udało mi się nigdy rozwikłać żadnej z zagadek... Jestem chyba na to za mało "logiczna" i zakończenie jest zawsze dla mnie szokiem ;) No a jeżeli ktoś chciałby przeczytać coś mniej rozrywkowego, a bardziej refleksyjnego, polecam autobiografię Agathy Christie, największe dla mnie dzieło tejże autorki, bijące na głowę wszystkie kryminały razem wzięte. To naprawdę świetna proza. I widomy dowód, że Christie wielką pisarką była!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones